.: Menu :.


Dla Agroturystów
Dla Agrogospodarstw

Zgłoszenie online
Formularz zgłoszeniowy
Warunki współpracy
Prezentacja podstawowa (przykł.)
Prezentacja rozszerzona (przykł.)

Wyszukiwarka
Opisy regionów

Góry Świętokrzyskie
Ziemia Kłodzka
Roztocze

Legenda
Instrukcja obsługi
Ciekawe imprezy
Opinie i rady
Tabela odległości
Linki
Kontakt

Administracja

 
 

Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego

Muzeum w formie skansenu znajduje się w niewielkiej wsi Pstrążna. W skansenie znajduje się budynek kuźni z całym wyposażeniem, zajazd z pocz. XIX w., chaty wiejskie, dzwonnica i kapliczki słupowe. Większość obiektów jest drewniana, znajdowały się one pierwotnie w innych miejscowościach, tam niszczały, zostały rozebrane, tu przeniesione i odbudowane. Cały zespół jest malowniczo położony. Organizowane są tu pokazy produkcji chleba, sera, masła, wytłaczania oleju, wiązania kłosów, młócki cepami oraz kucia żelaza i wyrobu podków, gwoździ i innych drobnych przedmiotów. Każdy może w nich uczestniczyć i spróbować zrobić to samodzielnie.

Kaplica Czaszek

Nieopodal Kudowy we wsi Czermna znajduje się unikalna Kaplica Czaszek zbudowana w 1766r. przez miejscowego proboszcza Wacława Tomaszka. Zgromadzone są w niej czaszki i kości ofiar wojny 30-letniej i epidemii. W suficie, na ścianach i ołtarzu znajdują się szczątki ok. 3000 osób, a 21000 zgromadzonych jest pod podłogą w krypcie o wymiarach 6x6 m (warstwa ok. 1,5-1,8 m).
W domu nr 275 (za nim skręca w lewo szlak zielony przez Pstrążną na Błędne Skały) znajduje się szopka ruchoma składająca się z 250 figur i organy o 270 piszczałkach i 10 rejestrach. Wykonał to w ciągu 28 lat Franciszek Stepan, dziadek mieszkającej tam dziś rodziny. Jego dzieło odwiedzali początkowo tylko sąsiedzi, dziś przyjeżdżają tu turyści z całego świata.